Tollare i Väst

en aktivitetsgrupp i Tollarklubben

KM i Working Test

10 november 2018

Schäferhundsklubben i Uddevalla

_______________________________________________________

 

STORT TACK till våra sponsorer!

 

Åse's Dummies

Klicka på bilderna för att se dom i större format!

Fler fina foton ifrån vårt KM som Maria Olsson har tagit,

hittar ni i vår Facebook grupp.

KM resultatlistan

1 Dennis Niklasson - River Fox Billabong By Lefi 97p

2 Martina Svensson - Krokasmedens Å-Lewis 96p

3 Håkan Linde - Inlicios Dusk And Dawn 95p

4 Fredrik Adlemo - Hjärter Dams The Winner Takes It All 93p

5 Kerstin Dahlen - Bella Novas Tasty Tipi 89p

6 Ann Magnusson - West Coast Tollers Diana 89p

7 Emmelie Gunnarsson - River Fox Red Flash Of Texmo 88p

8 Sandra Svanström - Honey Creeks Toulouse 84p

9 Ulrika Rosqvist - Tolling Magics Suraya Of Ma Zip 84p

10 Martina Svensson - River Fox Boss By Lefi 84p

11 Lena Toftling - Mic Mac Hunters Itzee Hircum 84p

12 Erika Wang - Agrosofens Sockersöta 83p

13 Therese Johansson - Amazing Tollers Moonshine Of Arli 82p

14 Anna Gustavsson - Vildandens Guldhjärta Af Gremir 81p

15 Johnny Andersson - Aquafox Seabring LeMans Curve 78p

16 Hanna Pettersson - Honey Creeks Saint-Etienne 76p

17 Therese Johansson - Fägrings Salty Moonlight 75p

18 Lisa Antonsson - Segerlyckans Vackra Vega 75p

19 Aleksandra Gustavsson - Agrosofens Fiinish 74p

20 Mona Hjelm - Svensdotters Sagolika Saga 74p

21 Ulrika Heijus - West Coast Tollers Lilla My 74p

22 Stefan Heijus - West Coast Tollers Zeke 73p

23 Therese Johansson - Fägrings Salty Chinook 73p

24 Liselott Johansson - Digby Tollers Duck Duck Go 73p

25 Fredrik Adlemo - Hjärter Dams Fernando 72p

26 Maria Olsson - Rödtottarnas Vimsa 71p

27 Lars Bengtsson - Digby Tollers Direct Hit 69p

28 Elsebeth Johansson - Tollartrollets Rönnbär 67p

29 Therese Munk - Krokasmedens Ålways Messy 66p

30 Nina Erlingsson - West Coast Tollers Sol 65p

31 Eva Carlsson - Svensdotters Kaxiga Kajsa 64p

32 Liselott Rosenqvist - Krokasmedens Åkerblomma 64p

33 Mikael Rosqvist - Tolling Magics Summer Of Surfer 64p

34 Isa Österström - Vinnarens Gyllene Jaga 61p

35 Håkan Linde - Inlicios 6th Sense 59p

36 Magnus Ohlsson - Andjaktens Amarone Marion 57p

37 Maria Blom - Canagolds Zenith 52p

38 Janne Eklund - West Coast Tollers Castor 50p

39 Annkie Ahlebrand - Swinging Tails Norma Oryx 47p

40 Karin Gustafsson - Fågelsjöns Mises 47p

41 Mai Junker - Renarders California Supra 41p

42 Helena Hasander - GiHaTass Whataya Want From Me 40p

43 Stefan Ahlebrand - GiHaTass No Boundaries 26p

44 Maria Olsson - Fägrings Salta Vidar 24p

 

 

Domarens val

Station 1: Maria Olsson med Fägrings Salta Vidar

Station 2: Fredrik Adlemo med Hjärter Dams The Winner Takes It All

Station 3: Sandra Svanström med Honey Creeks Toulouse

Station 4: Eva Carlsson med Svensdotters Kaxiga Kajsa

Station 5: Aleksandra Gustavsson med Agrosofens Fiinish

 

Speed-apporteringen, Topp-3

1. Honey Creeks Saint-Etienne, 12,84 sekunder

2. Rödtottarnas Vimsa, 13,21 sekunder

3. West Coast Tollers Diana, 13,37 sekunder

 

NYBÖRJARKLASS

1 Dennis Niklasson - River Fox Billabong By Lefi 19-18-20-20-20 = 97

2 Fredrik Adlemo - Hjärter Dams The Winner Takes It All 18-20-20-15-20 = 93

3 Kerstin Dahlen - Bella Novas Tasty Tipi 14-17-19-20-19 = 89

4 Sandra Svanström . Honey Creeks Toulouse 10-18-20-17-19 = 84

5 Ulrika Rosqvist - Tolling Magics Suraya Of Ma Zip 16-15-18-20 15 = 84

6 Martina Svensson - River Fox Boss By Lefi 15-14-19-17-19 = 84

7 Lena Toftling - Mic Mac Hunters Itzee Hircum 18-17-19-17-13 = 84

8 Johnny Andersson - Aquafox Seabring LeMans Curve 12-14-18-17-17 = 78

9 Hanna Pettersson - Honey Creeks Saint-Etienne 12-18-20-16-10 = 76

10 Lisa Antonsson - Segerlyckans Vackra Vega 15-19-12-17-12 = 75

11 Aleksandra Gustavsson - Agrosofens Fiinish 0-17-19-18-20 = 74

12 Mona Hjelm - Svensdotters Sagolika Saga 6-15-19-19-15 = 74

13 Ulrika Heijus - West Coast Tollers Lilla My 9-18-18-17-12 = 74

14 Stefan Heijus - West Coast Tollers Zeke 6-15-20-17-15 = 73

15 Liselott Johansson - Digby Tollers Duck Duck Go 10-18-12-16-17 = 73

16 Fredrik Adlemo - Hjärter Dams Fernando 8-19-20-12-13 = 72

17 Maria Olsson - Rödtottarnas Vimsa 16-10-18-17-10 = 71

18 Lars Bengtsson - Digby Tollers Direct Hit 0-17-19-17-16 = 69

19 Nina Erlingsson - West Coast Tollers Sol 9-15-19-12-10 = 65

20 Eva Carlsson - Svensdotters Kaxiga Kajsa 0-10-17-20-17 = 64

21 Liselott Rosenqvist - Krokasmedens Åkerblomma 10-18-16-18-2 = 64

22 Mikael Rosqvist - Tolling Magics Summer Of Surfer 8-10-18-10-18 = 64

23 Isa Österström - Vinnarens Gyllene Jaga 10-17-0-20-14 = 61

24 Magnus Ohlsson - Andjaktens Amarone Marion 0-8-15-17-17 = 57

25 Maria Blom - Canagolds Zenith 0-19-18-14-1 = 52

26 Janne Eklund - West Coast Tollers Castor 0-16-18-15-1 = 50

27 Annkie Ahlebrand - Swinging Tails Norma Oryx 5-10-18-8-6 = 47

28 Karin Gustafsson - Fågelsjöns Mises 0-8-16-17-6 = 47

29 Mai Junker - Renarders California Supra 4-16-0-20-1 = 41

30 Helena Hasander - GiHaTass Whataya Want From Me 0-5-16-18-1 = 40

31 Stefan Ahlebrand - GiHaTass No Boundaries 0-5-13-7-1 = 26

32 Maria Olsson - Fägrings Salta Vidar 0-10-4-9-1 = 24

 

ÖPPENKLASS

1 Ann Magnusson - West Coast Tollers Diana 17-16-17-19-20 = 89

2 Emmelie Gunnarsson - River Fox Red Flash Of Texmo 13-17-20-19-19 = 88

3 Erika Wang - Agrosofens Sockersöta 15-12-19-19-18 = 83

4 Therese Johansson - Amazing Tollers Moonshine Of Arli 20-17-20-15-10 = 82

5 Anna Gustavsson - Vildandens Guldhjärta Af Gremir 18-17-18-10-18 = 81

6 Elsebeth Johansson - Tollartrollets Rönnbär 0-16-19-18-14 = 67

7 Therese Munk - Krokasmedens Ålways Messy 16-12-19-17-2 = 66

 

ELITKLASS

1 Martina Svensson - Krokasmedens Å-Lewis 17-20-20-19-20 = 96

2 Håkan LindeInlicios - Dusk And Dawn 19-20-19-18-19 = 95

3 Therese Johansson - Fägrings Salty Moonlight 6-19-18-18-14 = 75

4 Therese Johansson - Fägrings Salty Chinook 8-19-13-18-15 = 73

5 Håkan Linde - Inlicios 6th Sense 15-14-12-17-1 =59